Na Univerzite Komenského v Bratislave sa dňa 10.12.2009 uskutočnila diskusia so študentami o poslaneckej imunite. Tejto diskusie sa zúčastnil aj poslanec SNS Jozef Rydlo. Účastníci diskusie „ohodnotili“ jeho vystúpenie vajíčkovým „útokom“.
Nie je to tak dávno, čo si na Prešovskej univerzite dovolili protestovať traja študenti proti vystúpeniu Izraelského veľvyslanca Zeeva Bokera protestným pískaním. Tento protest prebehol omnoho kultivovanejšou formou.
Aké sú teda analógie medzi týmito dvoma prípadmi? Oba prípady sa stali na akademickej pôde. V oboch prípadoch účastníci vyjadrili nesúhlas s rečníkom. Náhodou boli protestujúci traja. Médiá taktiež naznačili, že v oboch prípadoch mali v proteste prsty „extrémisti“. Na Prešovskej univerzite mal údajne jeden z protestujúcich opasok s logom Slovenskej Pospolitosti, na Univerzite Komenského mali protestujúci údajne „arafatovské“ šatky – nebolo síce nikde priamo uvedené slovo „extrémisti“, ale na to stačí uviesť termín „arafatovské šatky“ a „Slovenská Pospolitosť“. Mierne sa oba prípady odlišovali v nasledujúcich bodoch. Na Prešovskej univerzite boli protestujúci známi, protestovali pískaním a ukázaním plagátov a na požiadanie okamžite opustili miestnosť. Na Univerzite Komenského troch protestujúcich nikto nepoznal (aspoň podľa mne dostupných informácií), forma protestu bola mierne agresívnejšia, ale nie trestná alebo nezákonná a nikto z nich neuviedol žiadnym heslom alebo letákom dôvod protestu.
Tu ale celá podobnosť oboch prípadov končí. Na Prešovskej univerzite a v médiách sa zdvihla okamžite búrka útokov proti protestujúcim, boli označovaní rôznymi urážlivými nálepkami. V médiách sa minimálne naznačovalo, ak nie priamo povedalo, že ide o extrémistov a antisemitov. Boli proti nim vznesené sankcie zo strany univerzity. Celý prípad sa dokonca skončil (?) tým, že dvaja študenti ukončili štúdium na protest proti postupom vedenia Prešovskej univerzity.
Na druhú stranu, protest na Univerzite Komenského sa pomaly ani nedostal do médií a ak už, udržal sa na úvodných stránkach veľmi krátko. Správy sa obvykle niesli v akomsi ironickom tóne – „Pozrite, dostal, čo si zaslúžil“. Nikoho nezaujíma, kto bol útočníkom, nikto nežiada ani ich potrestanie – čo je aj v poriadku.
Prečo teda takéto dva rozdielne prístupy v týchto tak podobných prípadoch? O dôvodoch sa môžeme iba dohadovať. Minimálne to stojí aspoň za zamyslenie a každý logicky uvažujúci človek si závery dokáže vyvodiť aj sám.
Odkazy:
Video – Poslanca Rydla obhádzali vajciami
Demokracia na Prešovskej univerzite – pojem neznámy
Demokracia na Prešovskej univerzite – odpoveď
Demokracia na Prešovskej univerzite – pokračovanie