Osud banderovců a tragédie řeckokatolické církve
Osud banderovců a tragédie řeckokatolické církve
Autor: Ján Mlynárik
V říjnu roku 2004 otiskly Lidové noviny krátkou připomínku smutného výročí vraždy Stepana Bandery (r. 1959) od žurnalistky Petrušky Šustrové. Na její text reagoval jakýsi mladý student z Brna, který de facto P. Šustrovou obvinil ze lži a svoji repliku formuloval (či opsal?) ve stylu bolševicky sprostých nařčení a udání. Jak je vidět, některá údobí (nejen) naší historie stále nejsou dostatečně vysvětlena a vyvolávají naprosto protichůdné emoce.
V našem případě se jedná o tzv. banderovce a jejich neúspěšný boj za svobodu Ukrajiny na konci 2. světové války a po jejím skončení. Tato populárně naučná publikace může být pro mnohé, ať laiky či historiky, kteří se stále potácejí v nevyjasněných a nejednoznačných interpretacích, dosti zásadní prací, která snad konečně přispěje k pochopení této problematiky, a to jasnou a čtivou formou.
Tzv. banderovci vedli předem prohranou válku za svobodný ukrajinský stát, byli prvními, kdo si plně uvědomoval zrůdnost bolševismu a komunistického systému (se kterým měli možnost se osobně seznámit) a kdo se snažil jeho nástupu zabránit alespoň na části území střední Evropy.
Kniha je stručná, jasná a je možné se dovědět mnohé nejen o době před komunistickým pučem v únoru roku 1948, ale též po něm, kdy akce započaté ještě v době Benešově nerušeně pokračují a kdy v Československu nastává období monstrprocesů, které schizofrenně posílaly do žalářů či komunistických koncentračních lágrů jak nevinné duchovní a příslušníky jejich rodin, tak jejich dřívější pronásledovatele, věřící bolševiky a militantní ateisty.
U nás jde rozhodně o první a zatím nejobjektivnější dílo týkající se tzv. banderovců; jejich bojů, přechodů a operací na československém území, roli uniatské církve, její tragické zrušení, represe a následné násilné převedení věřících pod pravoslaví a jejich rusifikaci, teroristické praktiky československého vedení atd. Autor velice dobře text prokládá přímými citacemi z jednání, zpráv a rozkazů komunistické garnitury, která se téměř hystericky snažila potlačit a vymýtit byť nepatrné náznaky svobodné vůle v již tak zdecimovaném obyvatelstvu, a to nejen na Slovensku, kde probíhala tzv. Akce P (likvidace uniatů), ale obecně v celém Československu, jež se mělo za jakýsi čas stát nedílnou součástí sovětského žaláře národů.
Dezercie a zajatia príslušníkov Zaisťovacej divízie v ZSSR v rokoch 1942 — 1943
Dezercie a zajatia príslušníkov Zaisťovacej divízie v ZSSR v rokoch 1942 — 1943
Autor: Martin Lacko
Vydal: Ústav pamäti národa (http://www.upn.gov.sk/)
Nová monografia sa na základe historických prameňov snaží podať objektívny obraz o pôsobení a činnosti príslušníkov Zaisťovacej divízie v ZSSR. Spochybňuje najmä ťažiskový, dodnes pretrvávajúci mýtus marxistickej historiografie o celkovej nespoľahlivosti slovenských vojakov, ktorý dlhé roky symbolizovala najmä postava kpt. Nálepku. Zároveň podáva presný zoznam zbehnutých a zajatých slovenských vojakov, ich osudy, ako aj historické pozadie vojnových udalostí na Ukrajine a v Bielorusku, keď sa príslušníci nášho národa ocitli v gigantickom zápase dvoch zločinných ideológií – nacizmu a boľševizmu, ktoré tragicky zasiahli aj našu krajinu.
Prácu dopĺňajú dobové, posiaľ nepublikované fotografie a prílohy.
Vymývání mozků: zfalšované dějiny sovětsko-německé války
Vymývání mozků: zfalšované dějiny sovětsko-německé války
Autor: Mark Solonin
Vydal: Naše vojsko
Knihy ruského publicisty Marka Solonina (*1958) patří v současné době mezi nejpopulárnější a zároveň nejdiskutovanější historické publikace nejen v bývalých zemích Sovětského svazu. Jejich překlady totiž vycházejí i u nás, na Slovensku a hlavně v Polsku. Autor již patří do generace, která není příliš zasažena velmi dobře známým zvykem autocenzury textu ve prospěch nezpochybnitelného božstva marxismu-leninismu a z něho vyplývající povinné stranickosti historie. Zároveň měl ovšem v devadesátých letech možnost studovat dříve zcela utajené fondy ve vojenských archivech. Díky tomu získal velké množství informací, které v posledních letech přetvořil do řady knih, zabývajících se sovětským vojenstvím v kritických dnech června a července 1941. Kniha, kterou máte před sebou, je věnována nejširší čtenářské obci, zvláště pak těm čtenářům, kteří chtějí získat nové informace ve stručné a přehledné formě. Autor se v knize vyrovnává s valnou částí falešných konstrukcí a mýtů, jež sovětská stranická historiografie o bojových akcích druhé světové války na východoevropském válčišti vytvořila, a které značná část oficiálních a státem honorovaných ruských vojenských historiků stále považuje za nezpochybnitelnou mantru.
Južné Slovensko v rokoch 1938-45
Južné Slovensko
v rokoch 1938-45
Autor: Lórant Tilkovszky
Vydal: SAV, 1972
Autor, maďarský historik, prináša poznatky najmä o činiteľoch maďarskej iredenty, o činnosti maďarských školských úradov v oblasti maďarizácie škôl, o politických akciách Esterházyho a pod. Udalosti podáva tak, ako ich našiel v rôznych hláseniach a správach ako ministerstva kultu Maďarska, či v miestnych archívoch. Ukazuje krutú tvár reálnej maďarizácie a útlaku slovenskej menšiny na „späťnavrátených“ územiach.
V Kavečanoch sa 16.11.1940 spytovala žandárska hliadka richtára: “Tu je ešte stále slovenská škola? Tu sa ešte stále vyučuje po slovensky? Na čo? Ved deti po slovensky aj tak vedia, treba im dať maďarskú školu ako v Košickej Polianke. Tam richtár a asi 20 občanov išli na inšpektorát, žiadali maďarskú školu. Inšpektor prišiel, pobral slovenské učebnice a odvtedy je tam maďarská škola. Aj tu to treba urobiť. (51) Za takýchto podmienok je pochopiteľné, že v obci Košická Polianka, kde pri 304 slovenských deťoch školský inšpektorát evidoval iba 19 maďarských detí, vyučovalo sa predsa po maďarsky.
Proces s dr. Jozefom Tisom
SPOMIENKY
OBŽALOBCU ANTONA RAŠLU
OBHAJCU ERNESTA ŽABKAYHO
Autor: Anton Rašla, Ernest Žabkay
Vydal: Tatrapress, 1990
Titul ešte nebol na svete a už vzbudil rozruch. Opatrníci naznačovali, že téma je veľmi háklivá, najmä po afére, ktorá vznikla v súvislosti s odhalením pamätnej tabule v Bánovciach nad Bebravou. Výhrady boli najmä voči publikovaniu spomienok obhajcu JUDr. Ernesta Žabkayho. Mnohí okolo nás akosi nechceli pochopiť, že do nášho života vstúpila pravda a s ňou objektivita. Ak si chceme vážiť svoje dejiny, nemali by sme obchádzať ani háklivé témy.
Od roku 1948 nám marxistickí historici servírovali stereotypné argumenty: Tiso vojnový zločinec, vrah a zradca slovenského ľudu… Štyridsať rokov sme počúvali len obvinenia. Ale čo povedal na procese s prvým prezidentom Slovenského štátu obhajca, to sa väčšina z nás dozvie až z tejto knihy.
Takto vznikol Slovenský štát
Autor: Karol Sidor
Vydal: Odkaz, Ozveny, 1991
Karol Sidor patril k popredným slovenským politikom predvojnového obdobia a práve on sa nemalou mierou zaslúžil o vznik Slovenského štátu. Práve Karol Sidor sa však dostal do rozporu s koncepciou J. Tisu a V. Tuku a preto musel opustiť slovenskú politickú scénu. Počas vojny pôsobil ako slovenský vyslanec vo Vatikáne a do slovenskej politiky sa už nikdy nevrátil. Napriek tomu — alebo práve preto – sú jeho poznámky cenným autentickým materiálom, ktorý umožňuje plnšie pochopenie okolností vzniku Slovenského štátu.
Dotyky s boľševizmom
Dokumenty spravodajstva slovenskej armády 1940 – 1941
Editor: Martin Lacko (ed.)
Vydal: Ústav pamäti národa, 2009 (http://www.upn.gov.sk/)
Hlavným cieľom edície je poukázať na dve dôležité skutočnosti. Po prvé, že aj v období druhej svetovej vojny, konkrétne od jesene roku 1940, prenikali na Slovensko priame informácie o zločinných pomeroch v ZSSR, ako aj o prípravách na útočnú vojnu sovietskej armády, a to prostredníctvom výpovedí utečencov z novopričlenených území bývalého východného Poľska. Tieto výpovede, zaprotokolované slovenskými armádnymi či žandárskymi orgánmi, sú náplňou prvej časti publikácie. Druhá a tretia časť edície zas prinášajú viacero svedectiev o tom, že po začiatku vojny proti ZSSR a po prekročení jeho hraníc slovenskou armádou dňa 24. júna 1941 prenikali do širokých vrstiev obyvateľstva SR informácie o pomeroch v ZSSR nielen z jednostranne zameranej tlače, ale čo bolo dôležité, aj od tisícok frontových vojakov. Teda takpovediac z prvej ruky.